Intensywnie pracujemy, kończąc drugą, świąteczną książkę i dlatego na blogach ostatnio cisza… Ale truskawki musiały się pojawić 🙂 Na osłodę oczekiwania – muffinki z truskawkami, bezglutenowe, bezcukrowe, wegańskie. Truskawki są nie tylko na czubku, lecz także w cieście, zmiksowane na papkę (dzięki temu ciasto zyskuje lekko różowy kolor). Tym razem bez długich wstępów, bo do jedzenia muffinek i truskawek chyba nikogo przekonywać nie trzeba 🙂 English version later. Sorry…
Gluten free, sugar free, vegan muffins with fresh strawberries.
Na 9-10 sztuk
160 g truskawek zmiksowanych na mus
po 40 g pełnoziarnistej mąki gryczanej i mąki jaglanej
po 30 g pełnoziarnistej mąki ryżowej i mąki kukurydzianej
20 g mąki ziemniaczanej
20 g zmielonego złocistego siemienia lnianego
20 g amarantusa ekspandowanego
100 g miękkiej margaryny Alsan-Bio (w wersji niewegańskiej masło)
40-50 g ksylitolu
kilka kropel stewii fluid (opcjonalnie, dla dosłodzenia)
1 łyżka ekologicznego octu jabłkowego
1/3 łyżeczki mielonej wanilii
1 płaska łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
dodatkowo
ksylitol zmielony na puder do dekoracji
tyle niewielkich truskawek, ile muffinek, do położenia na wierzchu
W misce połącz suche składniki: mąki, siemię, popping, wanilię i spulchniacze. W osobnej dużej misce utrzyj margarynę z ksylitolem, dodaj ocet, zmiksowane truskawki i ewentualnie stewię, wymieszaj. Wsypuj stopniowo suche składniki do mokrych i szybko wymieszaj widelcem lub krótko zmiksuj, tylko do połączenia składników.
Napełnij formy na muffinki ciastem niemal do pełna. Na środku każdej połóż niewielką truskawkę, delikatnie wciskając ją w ciasto. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 25-30 minut. Wyjmij z piekarnika, zostaw na 5 minut w formie, następnie wyjmij muffinki i przełóż na kratkę. Zostaw do ostudzenia.
Podawaj posypane ksylitolowym pudrem. Zjedz w dniu pieczenia, kiedy są najsmaczniejsze. Jeśli chcesz zostawić muffinki na następny dzień, trzymaj je w chłodnym miejscu.
Identyczne muffinki możesz przyrządzić z wykorzystaniem malin, jeżyn lub dorodnych owoców morwy.