W naszej trzeciej książce pojawi się m.in. rozdział z przepisami na Dzień Dziecka. Taki, który trwa cały rok 🙂 Ostatnio wymyślam więc dużo słodkości, które spodobałyby się najmłodszym. Kopiec kreta musiałam zrobić 😀 Przypomniały mi się moje młodociane wypieki. Kopiec też piekłam, wtedy ciasto z pudełka wydawało się czymś niezwykle magicznym. I zajadałam się nim przez jakiś czas, choć miało chemiczny posmak. Z pudełek nie piekłam jednak długo. Poza kopcem i karpatką, którą później też robiłam już bez gotowych mieszanek, pudełkowe ciasta nie gościły u nas w domu zbyt często. A dziś przedstawiam domowe bezglutenowe, bezcukrowe i całkowicie wegańskie ciasto à la kopiec kreta! Jest naprawdę pyszne 🙂 Już wiem, że w książce pojawią się na pewno dwie wersje tego ciasta, z różnymi spodami i różnymi kremami, więc będzie w czym wybierać 😀
Vegan, gluten-free & sugar-free delicious home made Mole Mound Cake. Perfect for kids!
Składniki
Ciasto
170 g pełnoziarnistej mąki gryczanej
80 g mąki migdałowej
400 g mleka kokosowego
100 g wegańskiej margaryny Alsan-bio (w wersji mlecznej masło) bardzo miękkiej lub roztopionej i wystudzonej
80 g ksylitolu
30 g kakao lub karobu
1 czubata łyżeczka bezglutenowego proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki mielonej wanilii
Krem
400 g gęstego mleka kokosowego (z puszki)
60 g ksylitolu
1/2 łyżeczki mielonej wanilii
45 g mąki ziemniaczanej
100 g wegańskiej margaryny Alsan-bio (w wersji mlecznej masło)
Dodatkowo
50 g gorzkiej czekolady 90%, startej na grubych oczkach
3 banany
sok z 1/2 cytryny
W 50 g wody lub mleka kokosowego rozprowadź mąkę ziemniaczaną, aby nie było grudek. 400 g gęstego mleka kokosowego zagotuj z ksylitolem i wanilią. Kiedy zacznie się gotować, zdejmij garnek z ognia i dodaj rozrobioną mąkę ziemniaczaną, energicznie mieszając. Postaw garnek z powrotem na ogniu i gotuj przez minutę, aż budyń zgęstnieje. Odstaw do całkowitego przestudzenia.
Przygotuj ciasto. W misce wymieszaj wszystkie suche składniki: mąki, ksylitol, kakao lub karob, proszek do pieczenia i wanilię. W osobnej misce roztrzep trzepaczką lub mikserem miękki bądź roztopiony tłuszcz razem z gęstym mleczkiem kokosowym. Następnie do mokrych składników stopniowo wsypuj suche i dokładnie wymieszaj.
Przelej ciasto do tortownicy o średnicy 22-23 cm i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez 50 minut. Gotowe wyjmij z piekarnika i przestudź. Następnie odkrój górną część ciasta, zostawiając na spodzie przynajmniej 1,5 cm. Wydrąż płytko trochę miąższu, zostawiając 1 cm ciasta od brzegu i uważając, by nie wydrążyć w cieście dziury do samego dna.
Na wydrążonym cieście ułóż obrane i przekrojone wzdłuż na pół banany. Dzięki wydrążeniu ciasta i zostawieniu centymetrowego brzegu banany nie będą wystawać poza ciasto ani się przesuwać. Skrop banany obficie sokiem z cytryny, co zapobiegnie ich ciemnieniu.
Teraz dokończ przygotowanie kremu. Składniki (margaryna i przygotowany wcześniej budyń) powinny mieć jednakową temperaturę, najlepiej pokojową. Utrzyj miękką margarynę na puch. Następnie małymi partiami dodawaj do niej budyń i za każdym razem dobrze utrzyj masę. Temperatura, stopniowe dodawanie budyniu i porządne ucieranie za każdym razem są bardzo ważne i zapobiegają zwarzeniu się kremu. Na końcu dodaj startą czekoladę i jeszcze raz wymieszaj.
Gotowy krem wyłóż na banany, formując kopułę. Odkrojone i wydrążone wcześniej ciasto pokrusz w palcach i posyp nim krem na brzegach i na górze, tak by krem nie był widoczny, a ciasto przypominało wyglądem kreci kopiec. Wstaw ciasto do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Podawaj schłodzone.
Jeśli chcesz, wetknij w ciasto gałązkę zielonej rośliny, najlepiej jadalnej, np. mięty lub melisy.